Logo





第39屆香港電影金像獎提名名單
Nomination List of The 39th Hong Kong Film Awards

獎項 候選者  

最佳電影
Best Film

  1. 少年的你 Better Days
    聯合出品:好孩子制作有限公司、我們製作有限公司、河南電影電視製作集團有限公司、拍拍文化傳媒(無錫)有限公司、深圳市中匯影視文化傳播股份有限公司、天津磨鐵娛樂有限公司、喀什嘉映文化傳媒有限公司、諸神聯盟影業(天津)有限公司、上海阿里巴巴影業有限公司、天津貓眼微影文化傳媒有限公司、優酷電影有限公司、天津聯瑞影業有限公司、非洋娛樂傳媒(北京)有限公司、鋆硯(北京)影業有限公司、北京金逸嘉逸電影發行有限公司、大地時代文化傳播(北京)有限公司、浙江橫店影業有限公司、霍爾果斯磨鐵影視娛樂有限公司、胖小孩影視制作(天津)有限公司
    Co-Presented by:Goodfellas Pictures Ltd., We Pictures Ltd., Henan Film & TV Production Group, Shooting Pictures Ltd., China (Shenzhen) Wit Media Co. Ltd., Tianjin XIRON Entertainment Co. Ltd., Kashi J.Q. Culture and Media Co. Ltd., The Alliance of Gods Pictures (Tianjin) Co. Ltd., Shanghai Alibaba Pictures Co. Ltd., Tianjin Maoyan Weying Media Co. Ltd., Youku Pictures Co. Ltd., Lianray Pictures, Local Entertainment, Yunyan Pictures, Beijing Jin Yi Jia Yi Film Distribution Co. Ltd., Dadi Century (Beijing) Co. Ltd., Zhejiang Hengdian Films Co. Ltd., Horgos Xiron Media Co. Ltd., Fat Kids Production
    監製:許月珍
    Produced by:Jojo Yuet-chun Hui


  2. 叔‧叔 Suk Suk
    出品:先響電影有限公司
    Presented by:New Voice Film Productions Ltd.
    監製:溫煦宇、鄺珮詩、葉慧珊、廖朝暉
    Produced by:Michael J Werner, Teresa Kwong, Sandy Yip, Chowee Leow


  3. 花椒之味 Fagara
    聯合出品:寰亞電影製作有限公司、英皇影業有限公司、高寶集團影視有限公司、金門製作有限公司、北京拉近影業有限公司、大地時代文化傳播(北京)有限公司、高益創新投資公共有限公司、寰亞電影發行(北京)有限公司、中影寰亞音像製品有限公司、悅視(北京)文化傳媒有限公司、大地時代文化傳播(天津)有限公司、上海懿合文化傳媒股份有限公司
    Co-Presented by:Media Asia Film Production Ltd., Emperor Film Production Co. Ltd., Global Group Films Ltd., Golden Gate Productions Ltd., Beijing Lajin Film Co. Ltd., Dadi Century (Beijing) Co. Ltd., Gate Ventures PLC, Media Asia Distribution (Beijing) Co. Ltd., China Film Media Asia Audio Video Distribution Co. Ltd., Joy Vision Media, Dadi Century (Tianjin) Co. Ltd., Shanghai Yeah! Media Co. Ltd.
    監製:許鞍華、朱嘉懿
    Produced by:Ann Hui, Julia Chu


  4. 麥路人 i’m livin’ it
    聯合出品:寰亞電影製作有限公司、無限動力實業有限公司、北京拉近影業有限公司、寰亞電影發行(北京)有限公司、中影寰亞音像製品有限公司、墨客行影業(北京)有限公司
    Co-Presented by:Media Asia Film Production Ltd., Entertaining Power Co. Ltd., Beijing Lajin Film Co. Ltd., Media Asia Distribution (Beijing) Co. Ltd., China Film Media Asia Audio Video Distribution Co. Ltd., Mokexing Film Beijing Co. Ltd.
    監製:鄭保瑞
    Produced by:Soi Cheang


  5. 新喜劇之王 The New King of Comedy
    聯合出品:星輝海外有限公司、安樂影片有限公司、中國電影股份有限公司、上海新文化影業有限公司、阿里巴巴影業(北京)有限公司、浙江橫店影業有限公司、藍色星空影業有限公司、天津貓眼微影文化傳媒有限公司、杭州全星時代文化發展有限公司、北京聯瑞影視製作有限公司、大地時代文代傳播(北京)有限公司、北京金逸嘉逸電影發行有限公司
    Co-Presented by:The Star Overseas Ltd., Edko Films Ltd., China Film Co. Ltd., Shanghai New Culture Film Co. Ltd., Alibaba Pictures (Beijing) Co. Ltd., Zhe Jiang Hengdian Film Ltd., Dream Sky Films Co. Ltd., Tianjin Maoyan Weying Media Co. Ltd., Hangzhou Quanxingshidai Culture Development Ltd., Lian Ray Pictures, Dadi Century (Beijing) Co. Ltd., Beijing Jin Yi Jia Yi Film Distribution Co. Ltd.
    監製:周星馳、江玉儀
    Produced by:Stephen Chow, Y. Y. Kong


最佳導演
Best Director

  1. 曾國祥(少年的你)
    Derek Kwok-cheung Tsang (Better Days)
  2. 周冠威(幻愛)
    Kiwi Chow (Beyond the Dream)
  3. 楊曜愷(叔‧叔)
    Ray Yeung (Suk Suk)
  4. 麥曦茵(花椒之味)
    Heiward Mak (Fagara)
  5. 葉偉信(葉問4完結篇)
    Yip Wai Shun (Ip Man 4 The Finale)

最佳編劇
Best Screenplay

  1. 林詠琛、李媛、許伊萌(少年的你)
    Lam Wing Sum, Li Yuan, Xu Yimeng (Better Days)
  2. 曾俊榮、周冠威(幻愛)
    Felix Tsang, Kiwi Chow (Beyond the Dream)
  3. 楊曜愷(叔‧叔)
    Ray Yeung (Suk Suk)
  4. 麥曦茵(花椒之味)
    Heiward Mak (Fagara)
  5. 黃綺琳(金都)
    Norris Wong Yee Lam (My Prince Edward)

最佳男主角
Best Actor

  1. 易烊千璽(少年的你)Jackson Yee (Better Days)
  2. 古天樂(犯罪現場)Louis Koo (A Witness Out of the Blue)
  3. 太保(叔‧叔)Tai Bo (Suk Suk)
  4. 朱栢康(金都)Chu Pak Hong (My Prince Edward)
  5. 郭富城(麥路人)Aaron Kwok (i’m livin’ it)

最佳女主角
Best Actress

  1. 周冬雨(少年的你)Zhou Dongyu (Better Days)
  2. 蔡思韵(幻愛)Cecilia Choi (Beyond the Dream)
  3. 鄭秀文(花椒之味)Sammi Cheng (Fagara)
  4. 鄧麗欣(金都)Stephy Tang (My Prince Edward)
  5. 鄭秀文(聖荷西謀殺案)Sammi Cheng (Fatal Visit)


最佳男配角
Best Supporting Actor

  1. 姜皓文(犯罪現場)Philip Keung (A Witness Out of the Blue)
  2. 盧鎮業(叔‧叔)Lo Chun Yip (Suk Suk)
  3. 張達明(麥路人)Cheung Tat Ming (i’m livin’ it)
  4. 萬梓良(麥路人)Alex Man (i’m livin’ it)
  5. 張琪(新喜劇之王)Zhang Qi (The New King of Comedy)



最佳女配角
Best Supporting Actress

  1. 區嘉雯(叔‧叔)Patra Au Ga Man (Suk Suk)
  2. 賴雅妍(花椒之味)Megan Lai (Fagara)
  3. 鮑起靜(金都)Paw Hee Ching (My Prince Edward)
  4. 劉雅瑟(麥路人)Cya Liu (i’m livin’ it)
  5. 蔡卓妍(聖荷西謀殺案)Charlene Choi (Fatal Visit)

最佳新演員
Best New Performer

  1. 易烊千璽(少年的你)Jackson Yee (Better Days)
  2. 劉俊謙(幻愛)Lau Chun Him (Beyond the Dream)
  3. 區嘉雯(叔‧叔)Patra Au Ga Man (Suk Suk)
  4. 鄂靖文(新喜劇之王)E Jingwen (The New King of Comedy)
  5. 李宛妲(葉問4完結篇)Vanda Margraf (Ip Man 4 The Finale)


最佳攝影
Best Cinematography

  1. 余靜萍(少年的你)Yu Jing Pin (Better Days)
  2. 司徒一雷(幻愛)Szeto Yat Lui (Beyond the Dream)
  3. 謝忠道(犯罪現場)Tse Chung To Kenny (A Witness Out of the Blue)
  4. 葉紹麒(花椒之味)S.K. Yip (Fagara)
  5. 鄭兆強(葉問4完結篇)Cheng Siu Keung (Ip Man 4 The Finale)

最佳剪接
Best Film Editing

  1. 張一博(少年的你)Zhang Yibo (Better Days)
  2. 羅永昌、鄒耀衡(犯罪現場)
    Law Wing Cheong, Kelvin Chau (A Witness Out of the Blue)
  3. 張叔平、陳序慶(叔‧叔)
    William Chang Suk Ping, Nose Chan Chui Hing (Suk Suk)
  4. 張叔平、鍾家駿(金都)
    William Chang Suk Ping, Peter Chung (My Prince Edward)
  5. 張嘉輝(葉問4完結篇)Cheung Ka Fai (Ip Man 4 The Finale)


最佳美術指導
Best Art Direction

  1. 梁鴻鵠(少年的你)Liang Honghu (Better Days)
  2. 陳七(犯罪現場)Chet Chan (A Witness Out of the Blue)
  3. 張兆康(花椒之味)Cheung Siu Hong (Fagara)
  4. 文念中、利國林(麥路人)Man Lim Chung, Li Kwok Lam Billy (i’m livin’ it)
  5. 麥國強(葉問4完結篇)Mak Kwok Keung (Ip Man 4 The Finale)

最佳服裝造型設計
Best Costume &
Makeup Design

  1. 吳里璐(少年的你)Dora Ng (Better Days)
  2. 潘燚森(叔‧叔)Albert Poon Yick Sum (Suk Suk)
  3. 張兆康(花椒之味)Cheung Siu Hong (Fagara)
  4. 文念中、陳寶欣(麥路人)Man Lim Chung, Chan Po Yan Polly (i’m livin’ it)
  5. 利碧君(葉問4完結篇)Lee Pik Kwan (Ip Man 4 The Finale)


最佳動作設計
Best Action
Choreography

  1. 黃偉亮(犯罪現場)Jack Wong (A Witness Out of the Blue)
  2. 錢嘉樂、錢家班、黃偉輝、鄧瑞華、吳海堂(使徒行者2諜影行動)
    Chin Ka Lok, Ka Lok Stunt Team, Wong Wai Fai, Tang Sui Wa, Thomson Ng (Line Walker 2)
  3. 董瑋(征途)Stephen Tung (Double World)
  4. 韓平、吳海堂(掃毒2天地對決)
    Hon Ping, Gobi Ng (The White Storm 2 Drug Lords)
  5. 袁和平(葉問4完結篇)Yuen Wo Ping (Ip Man 4 The Finale)


最佳原創電影音樂
Best Original Film Score

  1. 貝爾(少年的你)Varqa Buehrer (Better Days)
  2. 波多野裕介(花椒之味)Yusuke Hatano (Fagara)
  3. 林二汶(金都)Eman Lam (My Prince Edward)
  4. 金培達(麥路人)Peter Kam (i’m livin’ it)
  5. 川井憲次(葉問4完結篇)Kenji Kawai (Ip Man 4 The Finale)


最佳原創電影歌曲
Best Original Film Song

  1. Fly(少年的你)(Better Days)
    作曲:盧凱彤 Composer:Ellen Joyce Loo
    填詞:盧凱彤、吳青峰
    Lyricist:Ellen Joyce Loo, Wu Qing Feng
    主唱:岑寧兒 Vocal Artist:Yoyo Sham

  2. 好好說(花椒之味)Say It Properly (Fagara)
    作曲、填詞:伍棟賢
    Composer, Lyricist:Tonyi Ng
    主唱:鄭秀文 Vocal Artist:Sammi Cheng

  3. 金都(金都)My Prince Edward (My Prince Edward)
    作曲:林二汶 Composer:Eman Lam
    填詞:黃綺琳 Lyricist:Norris Wong Yee Lam
    主唱:鄧麗欣 Vocal Artist:Stephy Tang

  4. 兄弟不懷疑(掃毒2天地對決) Brotherhood
    (The White Storm 2 Drug Lords)
    作曲:蔡曉恩 Composer:Jacky Cai
    填詞:劉德華 Lyricist:Andy Lau
    主唱:劉德華、古天樂 Vocal Artist:Andy Lau, Louis Koo

  5. 灰色星塵(麥路人)(i’m livin’ it)
    作曲:金培達 Composer:Peter Kam
    填詞:小美 Lyricist:Siu May
    主唱:郭富城 Vocal Artist:Aaron Kwok

最佳音響效果
Best Sound Design

  1. Victor Ray Ennis(中國機長)(The Captain)
  2. 杜篤之、吳書瑤(幻愛)
    Tu Duu-Chih, Wu Shu-Yao (Beyond the Dream)
  3. 杜篤之、江宜真(花椒之味)
    Tu Duu-Chih, Chiang Yi Chen (Fagara)
  4. 聶基榮、葉兆基(掃毒2天地對決)
    Nip Kei Wing, Ip Siu Kei (The White Storm 2 Drug Lords)
  5. 李耀強、姚俊軒(葉問4完結篇)
    Lee Yiu Keung George, Yiu Chun Hin (Ip Man 4 The Finale)


最佳視覺效果
Best Visual Effects

  1. 潘國瑜(中國機長)Ellen Poon (The Captain)
  2. 譚啟昆、吳家龍、鍾家豪、楊起超(使徒行者2諜影行動)
    Tam Kai Kwan, Ng Ka Lung, Chung Kar Hau, Yeung Hey Chiu (Line Walker 2)
  3. 徐建、魏明、李帥(征途)Eric Xu, Allen Wei, Li Shuai (Double World)
  4. 黃宏達(烈火英雄)Victor Wong (The Bravest)
  5. 余國亮、馬肇富、梁偉民、何文洛(掃毒2天地對決) Yee Kwok Leung, Ma Siu Fu, Leung Wai Man, Ho Man Lok (The White Storm 2 Drug Lords)


新晉導演
Best New Director

  1. 文偉鴻(使徒行者2諜影行動)Jazz Boon (Line Walker 2)
  2. 黃綺琳(金都)Norris Wong Yee Lam (My Prince Edward)
  3. 黃慶勳(麥路人)Wong Hing Fan (i’m livin’ it)
  4. 梁國斌(獅子山上)Leung Kwok Pun Nick (Lion Rock)
  5. 卓翔(戲棚)Cheuk Cheung (Bamboo Theatre)


最佳亞洲華語電影
Best Asian Chinese
Language Film

  1. 大象席地而坐 An Elephant Sitting Still
  2. 返校 Detention
  3. 影 Shadow

     
註:
Note:
香港電影17部、亞洲華語電影3部
Hong Kong Film x 17, Asian Chinese Language Film x 3
 
電影 Film Title 提名奬項 Award Title 提名奬項數目
Total of Award Title
少年的你
Better Days
最佳電影、最佳導演、最佳編劇、最佳男主角、 最佳女主角、最佳新演員、最佳攝影、最佳剪接、 最佳美術指導、最佳服裝造型設計、最佳原創電影音樂、 最佳原創電影歌曲
Best Film, Best Director, Best Screenplay, Best Actor, Best Actress, Best New Performer, Best Cinematography, Best Film Editing, Best Art Direction, Best Costume & Makeup Design, Best Original Film Score, Best Original Film Song
12
花椒之味
Fagara
最佳電影、最佳導演、最佳編劇、最佳女主角、最佳女配角、 最佳攝影、最佳美術指導、最佳服裝造型設計、 最佳原創電影音樂、最佳原創電影歌曲、最佳音響效果
Best Film, Best Director, Best Screenplay, Best Actress, Best Supporting Actress, Best Cinematography, Best Art Direction, Best Costume & Makeup Design, Best Original Film Score, Best Original Film Song, Best Sound Design
11
麥路人
i’m livin’ it
最佳電影、最佳男主角、最佳男配角x2、最佳女配角、 最佳美術指導、最佳服裝造型設計、最佳原創電影音樂、 最佳原創電影歌曲、新晉導演
Best Film, Best Actor, Best Supporting Actor x2, Best Supporting Actress, Best Art Direction, Best Costume & Makeup Design, Best Original Film Score, Best Original Film Song, Best New Director
10
叔‧叔
Suk Suk
最佳電影、最佳導演、最佳編劇、最佳男主角、最佳男配角、 最佳女配角、最佳新演員、最佳剪接、最佳服裝造型設計
Best Film, Best Director, Best Screenplay, Best Actor, Best Supporting Actor, Best Supporting Actress, Best New Performer, Best Film Editing, Best Costume & Makeup Design
9
葉問4完結篇
Ip Man 4 The Finale
最佳導演、最佳新演員、最佳攝影、最佳剪接、最佳美術指導、最佳服裝造型設計、最佳動作設計、最佳原創電影音樂、 最佳音響效果
Best Director, Best New Performer, Best Cinematography, Best Film Editing, Best Art Direction, Best Costume & Makeup Design, Best Action Choreography, Best Original Film Score, Best Sound Design
9
金都
My Prince Edward
最佳編劇、最佳男主角、最佳女主角、最佳女配角、最佳剪接、 最佳原創電影音樂、最佳原創電影歌曲、新晉導演
Best Screenplay, Best Actor, Best Actress, Best Supporting Actress, Best Film Editing, Best Original Film Score, Best Original Film Song, Best New Director
8
幻愛
Beyond the Dream
最佳導演、最佳編劇、最佳女主角、最佳新演員、最佳攝影、 最佳音響效果
Best Director, Best Screenplay, Best Actress, Best New Performer, Best Cinematography, Best Sound Design
6
犯罪現場
A Witness Out of the Blue
最佳男主角、最佳男配角、最佳攝影、最佳剪接、 最佳美術指導、最佳動作設計
Best Actor, Best Supporting Actor, Best Cinematography, Best Film Editing, Best Art Direction, Best Action Choreography
6
掃毒2天地對決
The White Storm 2 Drug Lords
最佳動作設計、最佳原創電影歌曲、最佳音響效果、 最佳視覺效果
Best Action Choreography, Best Original Film Song, Best Sound Design, Best Visual Effects
4
新喜劇之王
The New King of Comedy
最佳電影、最佳男配角、最佳新演員
Best Film, Best Supporting Actor, Best New Performer
3
使徒行者2諜影行動
Line Walker 2
最佳動作設計、最佳視覺效果、新晉導演
Best Action Choreography, Best Visual Effects, Best New Director
3
聖荷西謀殺案
Fatal Visit
最佳女主角、最佳女配角
Best Actress, Best Supporting Actress
2
征途
Double World
最佳動作設計、最佳視覺效果
Best Action Choreography, Best Visual Effects
2
中國機長
The Captain
最佳音響效果、最佳視覺效果
Best Sound Design, Best Visual Effects
2
烈火英雄
The Bravest
最佳視覺效果 Best Visual Effects 1
戲棚 Bamboo Theatre 新晉導演 Best New Director 1
獅子山上 Lion Rock 新晉導演 Best New Director 1
大象席地而坐
An Elephant Sitting Still
最佳亞洲華語電影
Best Asian Chinese Language Film
1
返校 Detention 最佳亞洲華語電影
Best Asian Chinese Language Film
1
影 Shadow 最佳亞洲華語電影
Best Asian Chinese Language Film
1